O różnicach biznesowych w branży deweloperskiej w Polsce i za granicą oraz potrzebie znalezienia szybkiego i elastycznego finansowania realizowanej inwestycji rozmawiamy z wrocławskim deweloperem  –  Radosławem Englardem.  

Na samym początku chciałabym zapytać o kilka szczegółów dotyczących obiektu, który powstał we współpracy z Monument Fund. Co to za inwestycja?

Radosław Englard – Są to dwa apartamenty przy ul. Kominiarskiej we Wrocławiu. Za ich projekt odpowiada Autorskie Studio Architektoniczne- Łubocki. Inwestycja jest aktualnie w fazie wykończeniowej.

Czy to Pana pierwsza inwestycja tego typu?

– Pierwsza w Polsce.

Czy w takim wypadku inwestowanie w branżę deweloperską jest dobrym pomysłem na biznes w Polsce?

– Myślę, że najlepszym, jednak z pewnością trudnym do realizacji. Dzięki spędzeniu kilkunastu lat za granicą, jasno dostrzegam różnice w prowadzeniu tego typu działalności w obu miejscach, zwłaszcza pod kątem natężenia pojawiających się trudności. W Polsce niekiedy ciężko znaleźć odpowiednie źródła wspierające taki biznes – czy to pod względem fachowców, dostawców czy instytucji związanych z deweloperką. Częściej zdarzają się tutaj tak zwane „poślizgi” w terminach, niezgodności na polu realizacyjnym pomiędzy kontrahentami lub po prostu oszustwa. Pomimo tego, że w Polsce dużo ciężej prowadzi się biznes deweloperski niż w innych krajach, nie oznacza to, że nie jest on opłacalny – zwłaszcza, gdy jest on na początku jeszcze dodatkowo wspierany finansowo.

Czy na początku realizacji inwestycji we Wrocławiu starał się Pan o uzyskanie dofinansowania z instytucji bankowych? Jakie były tego skutki?

– Oczywiście, że starałem się uzyskać środki finansowe od banku. Jednak z racji tego, iż każda inwestycja na początku wiąże się z większym w wydawaniem pieniędzy, a dopiero po jej ukończeniu finanse zaczynają się zwracać, bank nie patrzył na mój wniosek przychylnie. Po prostu nie widział we mnie, potencjalnym kliencie, opłacalnej inwestycji.

Dlaczego zdecydował się Pan na Fundusz Monument Fund?

– Wielu deweloperów pracuje tak, że muszą mimo wszystko posiłkować się ofertą banku i otwierać tam fundusz, do którego potem ich klienci będą musieli wpłacać transze. Ja poszukiwałem innego rozwiązania, gdyż kończąc daną inwestycję chcę dać klientowi już gotowy produkt, nie obciążony dodatkowo zobowiązaniami wobec danej instytucji bankowej. Oferta Monument Fund daje możliwość takiej współpracy, która pozwala to mnie, a nie zewnętrzną firmę finansową widzieć jako właściciela nieruchomości. 

Co dla Pana, jako przedsiębiorcy, okazało się najbardziej interesujące w ofercie Monument Fund?

– Spodobało mi się to, że firma potrafi wywiązywać się ze swoich obietnic i stara się dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb i możliwości klienta. Co więcej, sprawy były załatwiane bardzo szybko i bez zbędnego przeciągania. Całość procedury, wraz z zebraniem niezbędnych dokumentów, trwała około dwóch tygodni. Myślę, że dużym plusem była także bardzo dobra obsługa.

Czy podczas podejmowania decyzji odnośnie takiej formy dofinansowania towarzyszyły Panu jakieś wątpliwości co do współpracy z firmą?

– Myślę że nie, ponieważ w tej kwestii byłem w 100% przekonany do Monument Fund. Prawdopodobnie była to duża zasługa profesjonalnej obsługi klienta, która spowodowała, że czułem się bardzo pewnie i jeszcze nie raz decydowałem się na ponowną współpracę z firmą.

Czy ze strony konkurencji pojawiały się podobne oferty?

– Oczywiście, że tak. Jednak żadna z nich nie była dla mnie w pełni odpowiednia.

Czy widzi Pan potencjał dla rozwoju biznesu dzięki Monument Fund?

– Jak najbardziej, ponieważ mój biznes w Polsce ruszył właśnie dzięki tego typu pomocy finansowej. Oprócz tego uważam, że jeżeli ktoś chce rozpocząć swój biznes w branży nieruchomości, to współpraca z takimi funduszami jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Nie trzeba się wtedy wiązać z bankiem na długi okres czasu, gdyż współpraca z instytucją pozabankową pozwala na uzyskanie szybkiej gotówki, krótki czas kredytowania oraz wiele odstępstw, na które bank się po prostu nie zgadza.

A właśnie, komu konkretnie poleciłby Pan Monument Fund?

– Tak jak już wcześniej wspominałem – wszystkim tym, którzy chcą rozwinąć swój biznes, jednak nie chcą wiązać się na lata z bankiem. Oprócz tego taki fundusz jest dla ludzi, którzy potrzebują „na już” dużego zastrzyku gotówki, ponieważ obracają nieruchomościami i walczą o wszelkie okazje zakupowe na rynku nieruchomości.

 

Bardzo dziękuję za możliwość przeprowadzenia rozmowy.

– Ja również dziękuję.

Ewa Onuszko, Business Development Director w Monument Fund