O pracy w zwinnej organizacji rozmawiamy z  HR Business Partner Monument Fund – Agnieszką Skowron.

Agnieszko wiem, że w Monument Fund pracujesz od ponad roku. Czy pamiętasz, co skłoniło Cię do podjęcia współpracy?

To prawda, w MF pracuję drugi rok, ale patrząc przez pryzmat poprowadzonych projektów i kompetencji, które rozwinęłam, mam wrażenie, że upłynęły co najmniej 3 lata. Do podjęcia współpracy skusiła mnie perspektywa samodzielnego i odpowiedzialnego stanowiska, możliwość budowania zespołu i działu HR oraz realizowania własnych pomysłów. Wtedy nawet nie przypuszczałam, że będę miała możliwość uczestniczenia w procesie przeobrażenia się niewielkiej firmy do ukształtowanej organizacji.

Szybko udało się wdrożyć sprawdzone rozwiązania?

W moim poprzednim miejscu zatrudnienia, którym była duża korporacja, byłam odpowiedzialna m. in za wdrożenie systemu ocen pracowników. Kiedy przyszłam do Monument Fund od razu pomyślałam, że będę mogła wykorzystać moje dotychczasowe doświadczenie w obszarze tworzenia takich narzędzi. Jednak szybko zrozumiałam, że nie jest to najlepszy kierunek. Tutaj feedback występuje na porządku dziennym. Nie musisz czekać pół roku czy rok na rozmowę z przełożonym, żeby dowiedzieć się jak Ci idzie. Jest akcja – jest reakcja, a konkretna i merytoryczna informacja o Twojej pracy odbywa się na bieżąco. Fajne jest również to, że Prezes interesuje się naszymi sukcesami i często możemy dostać od niego „lajka” za nasze osiągnięcia.

Czym jeszcze charakteryzuje się Twoja praca?

W Monument Fund nie marnujemy talentów. Koncentrujemy się na mocnych stronach naszych pracowników i stwarzamy im takie możliwości, aby mogli je wykorzystywać i rozwijać w codziennej pracy. Obserwujemy, że pracownicy, którym przydzielamy zadania zgodnie z ich talentami, odznaczają się wysokim poziomem zaangażowania i skutecznością. Ponadto wyznajemy zasadę, że lepiej jest szybko przetestować pomysł, by móc wyciągnąć wnioski, niż tracić zasoby na niewłaściwie obrany kierunek.

Wygląda na to, że dzięki temu można nie tylko sprawdzić się w nowej roli, ale także odkryć swój potencjał. Jak to widzisz?

To prawda, często rzucamy się na głęboką wodę, ale na pokładzie mamy solidne koła ratunkowe. Po pierwsze jesteśmy zgranym teamem, chętnie dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem i tak naprawdę w projekcie nikt z nas nie jest sam. Jeżeli jest taka potrzeba, to do współpracy zapraszamy Ekspertów w swoich dziedzinach. W ten sposób mamy możliwość uczenia się od najlepszych ludzi na rynku. Kluczowe jest też podejście Zarządu do popełnianych przez nas błędów. Osoby zarządzające rozumieją, że przy tak dużej dynamice organizacji i tempie w jakim realizujemy projekty tak zwane potknięcia są wpisane w naszą codzienność. Co więcej – dzięki takiej kulturze organizacyjnej nie boimy się podejmować trudnych decyzji oraz nieustannie wychodzić ze swojej strefy komfortu.

Czy w tym tempie pracy nie zapomina się o wartościach?

Gdyby nie wartości, którymi kieruje się Zarząd i w oparciu, o które chce budować i rozwijać te firmę nie byłoby mnie tutaj. Przez ostatni rok jako HR-owiec brałam udział w różnych trudnych sytuacjach, ale zawsze wiedziałam, że Monument Fund jest fair wobec pracowników. W MF wierzymy w dobrze wykonaną pracę i proste rozwiązania, dajemy z siebie więcej niż jest wymagane, jesteśmy szczerzy, nie przestajemy się uczyć, ciągle szukamy nowych rozwiązań i nie boimy się eksperymentować.

Młody zespół potrzebuje czasu, żeby zgrać się przy takiej dynamice pracy.

Początki bywały trudne, mieliśmy sporą rotację, ale ja sama musiałam dobrze zrozumieć profil kandydata, który będzie utożsamiał się z wartościami firmy i będzie przede wszystkim potrafił skuteczne działać w zwinnej organizacji. Do współpracy zapraszamy ambitne osoby z wysoką wewnętrzną motywacją i przedsiębiorczym zacięciem. Na pokładzie mamy pracowników, którzy szybko się uczą i dla których rozwój jest ważniejszy niż jednoznaczne zdefiniowane role i zadania. Dzisiaj mogę powiedzieć, że mamy świetny i zgrany team.

Jakie macie plany na przyszłość?

W zeszłym roku skupiliśmy się na budowaniu zespołu, dzięki któremu osiągnęliśmy świetne rezultaty. W tym roku dalej rośniemy w siłę, ale chcemy również pokazać, że fajnie się nam ze sobą pracuje. Zapraszam do śledzenia naszych działań – bo będzie się działo 🙂

Dziękuję za rozmowę.