Zdobywanie kapitału na inwestycje deweloperskie często przysparza przedsiębiorcom sporo problemów. Na rynku dostępnych jest wiele ofert kredytów bankowych – jednakże pozyskiwanie za ich pomocą środków finansowych wiąże się z szeregiem czasochłonnych formalności oraz wymogów, które niekiedy ciężko spełnić. Alternatywą staje się nowy produkt finansowy – pożyczka deweloperska udzielana przez Monument Fund.

Inwestowanie w nieruchomości o charakterze komercyjnym lub mieszkaniowym wymaga sporych nakładów finansowych. Stąd też pozyskiwanie takiego kapitału stanowi dla wielu przedsiębiorców wyjątkowo problematyczną część przedsięwzięcia. Poszukując odpowiednich źródeł finansowania, inwestorzy w pierwszej kolejności zwracają się o pomoc do instytucji bankowych. Niestety, w wielu przypadkach okazuje się, że oferty te obwarowane są szeregiem wymagań oraz formalności, które stają się trudne do spełnienia. Dokładna analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, uzyskiwanych dochodów, koniunktury oraz prognoz gospodarczych jednocześnie wpływa na wydłużenie czasu weryfikacji wniosku. Istotny jest także sposób rozliczania się z fiskusem, a sam cel inwestycji musi wpasować się w ściśle określone kategorie realizacji. Najważniejszym warunkiem jest jednak sprawdzenie zdolności oraz historii kredytowej, których negatywny obraz powoduje automatyczne odrzucenie wniosku, w konsekwencji wpływając na opóźnienie terminu ukończenia lub całkowitą rezygnację z danej inwestycji.

Patrząc na mnogość restrykcyjnych wymogów bankowych, alternatywnym rozwiązaniem staje się więc skorzystanie z nowego rozwiązania Monument Fund – pożyczki deweloperskiej. Jest ona zabezpieczona na 2. miejscu hipotecznym. Czym zatem wyróżnia się taki rodzaj finansowania na tle ofert proponowanych przez banki?

Szybki czas działania

Jak mówi Paulina Horabik – Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający Monument Fund: „O atrakcyjności oferty finansowej Monument Fund decyduje przede wszystkim szybkość oraz opłacalność udzielanego dofinansowania. Przydział kapitału podobny jest do procedur bankowych – wypłata środków pieniężnych zależy od postępu prac budowlanych. W przypadku pożyczki deweloperskiej, różnicą staje się zmniejszona ilość wymaganych dokumentów, co powoduje szybszy czas weryfikacji wniosku. Dzięki wypłacaniu środków finansowych w formie transzy, część prowizji uruchamiana jest w momencie wypłacania konkretnej transzy. To dotyczy również oprocentowania i odsetek, które naliczane są w zależności od wykorzystanego kapitału. Takie podejście stanowi wyjątkowo korzystną opcję dla przedsiębiorców, ponieważ nie trzeba od razu płacić rat w całej wysokości kwoty pożyczki.”

Poza szybkością działania, elastyczne podejście do przedstawionych celów biznesowych pozwala na przygotowanie realnego planu spłaty zobowiązania z przyszłych dochodów, natomiast zabezpieczenie wierzytelności na 2.miejscu hipotecznym umożliwia dokapitalizowanie przedsiębiorców z już zaciągniętymi zobowiązaniami. W tym celu zostaje przeprowadzony indywidualny system oceny ryzyka. Pożyczka deweloperska daje także możliwość wyboru rodzaju rat i ich wysokości – na przykład skorzystania z rat balonowych lub wakacji kredytowych. Formalności ograniczone są do niezbędnego minimum, czas przyznania dofinansowania wynosi około 7 dni, a okres kredytowania może trwać od 12 do 18 miesięcy. Jednocześnie Monument Fund nie wymaga weryfikacji oraz zgłaszania klienta w Biurach Informacji Gospodarczej.

Elastyczne podejście do nieruchomości

Otwartość Monument Fund na różnorodność celów biznesowych przekłada się także na obsługiwane rodzaje nieruchomości. Dzięki braku narzuconej listy inwestycji, pozyskany kapitał pozwala na budowę, dokończenie, adaptację lub remont nieruchomości zarówno mieszkaniowych, jak i komercyjnych. Przykładem najczęściej realizowanych inwestycji deweloperskich są różnego rodzaju budowy, domy w zabudowie szeregowej, apartamenty, apartamentowce oraz kamienice. Preferowane jednak są nieruchomości zarabiające na siebie, czyli hotele, galerie handlowe lub restauracje. Pożyczka dostępna jest także dla właścicieli wszelkiego rodzaju budynków przemysłowych oraz hal produkcyjnych.

Częstym aspektem poruszanym przy finansowaniu inwestycji deweloperskich jest wysokość wkładu własnego przedsiębiorcy. W przypadku pożyczki deweloperskiej udzielanej przez Monument Fund, kwota zależna jest od konkretnego etapu realizacji inwestycji, a wskaźnik LTV do wartości przyszłej nie przekracza 49%. W praktyce wygląda to tak, że na rozpoczęcie budowy wkład wynosi połowę środków pieniężnych lub innych nieruchomości. Kiedy finansowanie niezbędne jest na etapie 30-80% realizacji inwestycji, przedsiębiorca otrzymuje stopniowe finansowanie w formie transz, wypłacane wraz z ukończeniem kolejnych etapów realizacji. Dla wniosków o finansowanie na zakończenie prac budowlanych, przydzielane są najczęściej maksymalnie 2 transze. Tego typu umowa z przedsiębiorcą pozwala na bezpieczne ukończenie inwestycji w realnym terminie i oddanie jej do użytkowania.” – wyjaśnia Paulina Horabik – Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający w Monument Fund.

Pożyczka deweloperska Monument Fund pozwala na udzielenie finansowania z zabezpieczeniem na 2. miejscu hipotecznym wszystkim przedsiębiorcom, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki w celu realizacji inwestycji deweloperskiej. Dzięki tej ofercie istnieje możliwość dokapitalizowania właścicieli firm z już zaciągniętymi zobowiązaniami, dlatego uzyskane środki mogą zostać przeznaczone na nieruchomości realizujące dowolny cel związany z funkcjonowaniem i rozwojem danej działalności. Daje także możliwość wywiązania się z terminów umów oraz pozwala z sukcesem dokończyć budowę, jeśli jej koszty okazały się wyższe, niż zakładał biznes plan.

 

Masz dodatkowe pytania? Zadaj je nam! Tel.: + 48 12 12 307 44 55 lub zostaw kontakt 

Nasz fundusz udziela finansowania Przedsiębiorcom z zabezpieczeniem na 2. miejscu hipotecznym co pozwala:
– ograniczyć wydatki klienta związane z koniecznością spłaty obecnych kredytów hipotecznych
– dokapitalizować przedsiębiorców mimo już zaciągniętych zobowiązań
– zachować własność nieruchomości w odróżnieniu do innych form zabezpieczenia

 

POŻYCZKA DEWELOPERSKA – KARTA PRODUKTU >>