Wielu przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają własną działalność, rezygnuje z założenia odrębnego rachunku bankowego dla swojego raczkującego biznesu. Tymczasem konto firmowe może okazać się niezbędne przy ubieganiu się o dodatkowe finansowanie w banku czy w instytucji pożyczkowej.

Konto firmowe nie jest obowiązkowe …

Polskie przepisy prawne nie nakładają na przedsiębiorców obowiązku posiadania osobnego konta firmowego, dlatego jest to produkt finansowy popularny przede wszystkim wśród właścicieli średnich i dużych firm. Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych w sprawach firmowych często posługują się wyłącznie kontem osobistym, głównie ze względu na duże oszczędności z tym związane. Niestety coraz większa część banków wprowadza obostrzenia swoich usług związanych z prowadzeniem rachunków dla osób fizycznych, uniemożliwiając w ten sposób dokonywanie rozliczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

… ale warto je mieć, jeśli poszukujemy finansowania

Konto firmowe może okazać się niezbędne w sytuacji, kiedy ubiegamy się o dodatkowe finansowanie. Często to właśnie posiadanie rachunku firmowego w danym banku warunkuje możliwość ubiegania się w nim o kredyt dla firm. Tymczasem procedura związana z tego rodzaju zobowiązaniem nadal potrafi być skomplikowana i czasochłonna. Warto wcześniej przemyśleć, czy założenie rachunku firmowego w wybranej instytucji będzie dla nas opłacalne nawet wtedy, gdy zobowiązanie nie zostanie nam przyznane.

Tych kłopotów możemy sobie zaoszczędzić przy ubieganiu się o dodatkowe finansowanie w firmie pozabankowej. Coraz większa liczba polskich pożyczkodawców kieruje swoje oferty właśnie do przedsiębiorców, którzy potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki na nowe inwestycje bądź uregulowanie bieżących wydatków. Tego typu instytucje również wymagają rachunku firmowego, jednak wnioskowanie o pożyczkę nie wymaga zmiany banku i jest związane z ograniczonymi formalnościami. Konto firmowe jest nam potrzebne, ponieważ to właśnie na nie zostanie nam przelana pożyczka. Taka procedura obowiązuje m.in. w firmie Monument Fund S.A., która udziela przedsiębiorcom finansowania w kwocie od 50 000 do nawet 5 000 000 zł.

Konto firmowe to narzędzie bardzo przydatne w oddzieleniu rachunków prywatnych od firmowych. Tego rodzaju produkt bankowy stanowi ogromne ułatwienie w zarządzaniu finansami firmy, pozwalając oddzielić wydatki firmowe od prywatnych. To duże udogodnienie w przypadku prowadzenia ewidencji przelewów i wszelkich rozliczeń podatkowych, a także nieoceniona pomoc w zdobyciu szybkiego zastrzyku gotówki na potrzeby rozwijającej się firmy